Czym jest PCV i dlaczego warto stosować listwy z tego materiału?

Kupując do wnętrza domu coś zupełnie dla Ciebie nowego, jak listwy – może okazać się to niełatwą decyzją. Współcześnie jest to jeszcze trudniejsze, ze względu na różnorodność marek czy też stylów. Ten krótki artykuł da możliwość zdobycia wiedzy o materiale sztucznym, jakim jest PCV. Jest to kluczowe, aby dokonać jak najbardziej świadomej decyzji zakupowej.

 

Co to jest polichlorek winylu (PCV) i do czego służy w domu?

Polichlorek winylu (PCV) jest jednym z najczęściej stosowanych polimerów termoplastycznych na świecie, obok zaledwie kilku szeroko stosowanych tworzyw sztucznych. Jest to naturalnie białe i bardzo kruche (przed dodaniem plastyfikatorów) tworzywo sztuczne. PCV jest dłuższe niż większość tworzyw sztucznych. Stosowany jest często w domach w postaci listew PCV.

Jakie są właściwości polichlorku winylu (PCV), dzięki czemu może być stosowany jako listwa?

Niektóre z najważniejszych właściwości polichlorku winylu (PCV) to:

  • gęstość – PCV jest bardzo gęsty w porównaniu z większością tworzyw sztucznych,

  • ekonomia – PCV jest łatwo dostępny i tani.

Inne istotne cech PCV obejmują, odporność na degradację środowiska, jak również chemikalia. Jest on powszechnie dostępny, używany i łatwy do recyklingu. Zatem dostępność i ekonomiczność w połączeniu z długotrwałymi właściwościami sprawia, że jest to częsty wybór dla wielu przestrzeni w postaci listew PCV.

Oczywiście wybór materiału na listwy powinien zależeć od kilku czynników, najistotniejsze z nich to:

  • funkcjonalność,

  • osobiste preferencje/upodobania,

  • ogólny styl wnętrza.

 

Podejmując decyzję o zakupie listew PCV, zawsze pamiętaj o tych punktach, które powinny wpłynąć na Twój wybór, który ostatecznie podejmiesz.

Zalety korzystania z listew PCV – dlaczego jest to najlepszy materiał?

Dzięki powyższym właściwościom PCV, listwy wykonane z tego materiału są o wiele łatwiejsze w montażu niż większość pozostałych materiałów. PCV nie jest tak wyrafinowanym materiałem – jak na przykład drewno – dlatego też jest to tańsza alternatywa, jest to dobra wiadomość, jeśli masz ograniczony budżet. Listwy PCV nadają się w wielu częściach domu. Mogą być wykorzystywane w łazienkach, ponieważ plastik nie reaguje na wilgoć w pomieszczeniu. Co więcej – wygląd listew PCV daje nowoczesny, świeży wygląd. Sztuczne listwy przypodłogowe są również łatwe do czyszczenia.

Są to najważniejsze zalety wykorzystania listew PCV. Mamy nadzieję, że dzięki ich wyszczególnieniu pomogliśmy podjąć Ci odpowiednią decyzję, czy listwy PCV są odpowiednie dla Twojej przestrzeni. Zajrzyj do oferty ProfiPCV, aby sprawdzić, czy Cię zainteresuje!

Drobne szczegóły we wnętrzu, jak listwy przypodłogowe, mogą sprawić, że ogólny wygląd przestrzeni zostanie świetnie dopracowany. Wybór odpowiedniego materiału i wzoru listew może okazać się tak samo istotny, jak wybór mebli, czy kolorystyki wnętrza.