Listwy przypodłogowe – dlaczego ich potrzebujesz i jakie są ich rodzaje?

Listwy przypodłogowe są obecne niemal w każdym domu, choć często bywają zapomniane. Odgrywają jednak dość ważną rolę i nie tylko sprawiają, że przestrzeń wygląda ładniej. Jeśli spędziłeś dużo czasu na dekorowaniu wnętrz, zapewne chcesz mieć pewność, że wybierzesz również odpowiednie listwy przypodłogowe, które idealnie dopełnią całość. Na rynku dostępnych jest szereg różnorodnych listew – od PCV po drewniane.

 

Dlaczego potrzebujesz listew przypodłogowych?

Aby zrozumieć, jak ważną rolę w domu odgrywa to niepozorne na pierwszy rzut oka wykończenie, warto przyjrzeć się temu, czym jest dokładnie listwa przypodłogowa. W rzeczywistości oferuje ona wiele korzyści. Pierwszym celem listwy przypodłogowej jest ukrycie szczelin między tynkiem a podłogą. Aby uniknąć sytuacji, w której luka ta od razu rzuca się w oczu – listwa przypodłogowa przykrywa je.

Innym zadaniem listew jest ochrona ściany. Przestrzeń domowa, w której przebywają dzieci lub zwierzęta domowe, jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Ślady po butach czy też meblach, mogą spowodować poważne szkody. Listwy przypodłogowe chronią przed tym dolną część ściany.

Listwy przypodłogowe są bardzo często traktowane jedynie jako element dekoracyjny. Pusta ściana może wyglądać trochę nijak w pięknej przestrzeni. Dodanie listwy przypodłogowej może mieć ogromne znaczenie dla całości. Dzięki wielu stylom i materiałom, z jakich są wykonane listwy, może je dostosować do każdego rodzaju wnętrza. Co więcej – listwy przypodłogowe znalazły zastosowanie również w skutecznym ukrywaniu nieestetycznie wyglądających przewodów.

 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje listew przypodłogowych?

Jak już zostało wspomniane powyżej, listwy przypodłogowe są dostępne w różnych materiałach, idealnych do wielu przestrzeni.

MDF jest tanią listwą przypodłogową. Jeśli używasz tego materiału, musisz być przygotowany na jego malowanie.

W nowoczesnych domach listwy PCV zyskały wielką popularność. Zapewne ze względu na swoją elastyczność i tani koszt. Współcześnie wiele listew PCV wygląda bardziej atrakcyjnie, nawet niż drewno.

 

Różnorodność kształtów listew przypodłogowych

Podstawowa zasada użytkowania listew jest taka, że są one stosowane pionowo do podłogi, jednak w tak prostym pomyśle jest wiele odmian kształtów.

Tradycyjne listwy przypodłogowe mają pewne fantazyjne detale w górnej części, podczas gdy bardziej nowoczesne, są uproszczone. Nowoczesna listwa, często tam, gdzie zwęża się na górze, może mieć zaokrągloną część. Niektórzy używają drewna, którego nie uważają za listwę przypodłogową, a bardziej niż zwykły pasek drewna, bez zwężania u góry. Istnieje oczywiście szereg listew przypodłogowych, które znajdują się pomiędzy tymi skrajnościami.

Listwy przypodłogowe, jako istotny element konstrukcyjny, są zwykle używane jako uzupełnienie dekoracji. Po wybraniu kolorów farb, cegły dekoracyjnej czy też mebli – wybierz z ProfiPVC odpowiednią listwę, pasującą do całej przestrzeni.